värviruumid srgb cmyk Argb

Värviruumidest üldiselt

Enam kasutatavad seadmed digitaalfotograafias on kas sisendseadmed nagu digifotokaamerad, skännerid või siis väljundseadmed nagu monitorid, tindiprinterid ja fotolaborites kasutatavad minilaborid.
Väga oluline omadus seadme juures on värvide edastamiseks kasutatav värviruum. Värviruumi abil kirjeldatakse pildis olevaid värve. Erinevate seadmete, näiteks monitoride värviruumid on erinevate suurustega. Mida suurem värviruum, seda rohkem toone suudab digikaamera või monitor edastada. Värviruumis sisalduvad toonid luuakse kolme põhitooni abil. Enamus sisendseadmed töötavad tavaliselt RGB ning enamik väljundseadmeid CMYK värviruumis.
RGB värviruum tähendab, et seade kasutab värvide tekitamiseks kolme põhivärvi: punast R (red), rohelist G (green), sinist B (blue). Igal värvil on 256 väärtust, 0 ehk mustast kuni 255 ehk konkreetse põhivärvi puhta toonini. Kui kõigi kolme värvi väärtused on 255, saame valge. Kolme nulli puhul on tulemuseks must.
CMYK värviruumis töötavad väljundseadmed nagu trükimasinad, postscript printerid või tavalised kodudes kasutusel olevad tindiprinterid kasutavad värvide tekitamiseks kolme värvi: tsüaani C (cyan), magentat M (magenta), kollast Y (yellow). On veel ka neljas komponent, K (black) ehk must. Igat värvi kirjeldatakse protsentides 0 – 100%, 0 ehk valgest kuni 100 ehk konkreetse põhivärvi puhta toonini.
Peale riistvara värviruumide puutume me kokku ka fototöötlus programmide värviruumidega. Eraldi on olemas erinevad RGB

Alusta siin     Teenused     Hinnad      Meist     Kontakt
Share This